Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi

1920 yılında Bakü şehrinde eğitim vermeye başlayan Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi, bilimsel araştırmayı destekleyen tavrı ve yüksek kalitedeki eğitimiyle günümüzde Azerbaycan’da petrol mühendisliği seçimlerinde dünyanın birçok ülkesindeki öğrencinin ilk tercihi olmayı başarmıştır.

Üniversite 1920 yılında Bakü Politeknik Enstitüsü olarak kurulmuş, bu eğitim merkezi sonraları Azerbaycan Politeknik Enstitüsü (1923-1930), Azerbaycan Petrol Enstitüsü (1930-1934), Azerbaycan İndustrial (Sanayi) Enstitüsü (1934-1959), Azerbaycan Petrol ve Kimya Enstitüsü (1959-1991), Azerbaycan Sanayi Üniversitesi (1991-1992) ve Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi (1992 yılından) adları altında  petrol-gaz ve diğer sanayi alanları için yüksek nitelikli mühendisler yetiştirmiştir. Mühendislik eğitiminin yanı sıra bilimsel pedagojik bölümleri de bulunmaktadır. Toplam 6 fakültede pekçok bölümde eğitim verilmektedir.

Okulda öğrencilerin eğitim içinde ve dışında entelektüel olarak bakış açılarını değiştirip geliştiren sosyal çalışmalar da yapılmaktadır.

Azerbaijan State Petrol Academy ismiyle UNESCO onayı almayı başaran ve INCORVUZ statüsü kazanan üniversite, bunun dışında Avrupa Üniversiteler Birliğinin de aktif bir üyesidir. Petrol kaynaklarının öneminin daha da arttığı günümüzde yabancı firmalar ve ülke temsilcilikleri ile yaptığı işbirlikleri sayesinde üst düzey uzmanlar yetiştiren Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi, Rusça ve Azerice eğitim vermektedir. Azerbaycan Neft Üniversitesi öğrencileri yurt imkanlarından da yararlanabilmektedir.

  • Jeoloji – Azerbaycan Türkçe/Rusca – 4 Yıl
  • Uluslararası İktisadi ilişkiler ve Yönetim – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Gaz-Petrol Maden Üretim Süreçlerinin Otomotikleştirilmesi – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Kimya Teknolojileri – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Petrol Mekaniği ve Enerji – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • İktisat – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın