Azerbaycan Ekonomi Üniversitesi

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi 1930’da bölümlere ayrılması ile birlikte iktisat bölümünün ayrı bir yapıya sahip olmasına yönelik alınan kararla,  Azerbaycan Ticaret Kooperatifçilik Enstitüsü olmuştur. Bölüm sayısı arttırılarak 1933 yılında Azerbaycan Halk İktisat Enstitüsü olarak eğitim vermeye başlamıştır. Ancak 2. Dünya Savaşı nedeniyle 1941 yılından başlayarak 4 yıl boyunca eğitim vermeyi durduran enstitü, daha sonra yeniden açılmış ve Azerbaycan Halk İktisat Enstitüsü ismiyle 1987 senesine kadar bağımsız bir şekilde eğitimine devam etmiştir.

Azerbaycan eğitim sistemi için her zaman önemi büyük olan bu enstitü 1987-1990 döneminde Leningrad Maliye İktisat Enstitüsü Bakü Şubesi olarak eğitim vermiş olsa da, önce 1990’da Azerbaycan Devlet İktisat Enstitüsü ismini almış ve sonrasında 2000 senesinde de bünyesine Bakü Ticaret Enstitüsü’nü katarak Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi olmuştur.

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi, 11 fakülte ve 1 araştırma enstitüsü ile 11.000 öğrenciye eğitim vermektedir.  Bunlara ek olarak Türk Dünyası Araştırma Vakfı ile İstanbul Üniversitesi ile giriştiği kapsamlı işbirliği sayesinde Türk Dünyası İşletme Fakültesi’nde Türkçe eğitim de vermektedir.

  • Uluslararası İlişkiler – Türkçe/Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Bilgi Teknolojileri ve Sİstem Mühendisliği – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Finans – İngilizce/Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Metroloji Standartlaştırması ve Belgelendirme Mühendisliği – Rusca – 4 Yıl
  • Dünya Ekonomisi – İngilizce/Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Turizm ve Otelcilik – Türkçe/Azerbaycan Türkçesi – 4 Yıl

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın