Azerbaycan Spor Akademisi

Azerbaycan Spor Akademisi en prestijli spor okulu, 70 yıllık bir geçmişi vardı. Bu Üniversitenin   Kuruluşunda lise olan okulda Azerice, Rusça, Gürcüce ve Ermenice dillerinde eğitim yapılmış, önceleri 3 yıllık iken daha sonraları 4 yıllık eğitime geçilmiştir.

1936 yılında Zaqafqaziyada Devlet Beden Eğitimi Enstitüsü olarak faaliyet gösteren Azerbaycan Spor Akademisi ilk mezunlarını 1939 yılında vermiştir.  O dönemlerde okulda sosyal bilimler, anatomi, biyoloji, kimya, hijyen, fizik, fizyoloji, matematik, beden terbiyesi ve teknik öğretmenliği gibi bölümler açılmıştır.

1941 yılında çıkan savaşta okulun önemli öğretim görevlileri (Z. Rzayeva, E. Babayev, L. Baqriy, K Qəniyev, S. Aliyev, V. Litvinova, D. Qədirli) ve öğrencileri cephede tedavi ve beden eğitimi konularında yaralı askerlere yardımcı olmuş bu anlamda önemli vatani görev üstlenmişlerdir. Daha sonraki  yıllarda Azerbaycan spor alanında gelişmiş ve 1950-1960 yıllarında enstitünün öğretmenleri ve öğrencileri SSCB’de birçok yarışta başarılı olmuşlardır.

1957 yılındaki voleybol müsabakalarında Azerbaycan sporcuları ilk kez SSCB’nin şampiyonu olmuşlardır. O dönemin başarılı sporcularından Profesör Oktay Ağayev okulun voleybol bölümünde rehberlik yapmaktadır. Olimpiyatlarda başarılı olmuş sporculardan, İnna Rıskal, Refiqe Sabanova, Lüdmila Subina, İlqar Mmedov, İgor Ponormaryov, Boris Koretski, Lüdmila Savkina,Valeri Belenki, Nazım Hüseynov, Meheddin Allahverdiyev, Hazar İsayev, Samir İbrahimov, Rövsen Hüseynov, Aydın Niftullayev, Telman Paşayev, Refik Hacıyev, Ali Aliyev Akademinin mezunlarındandır.

1969 yılında sporu yaymak ve sevdirmek ve gençleri bu yönde yönlendirmek amacıyla Haydar Aliyev’in rehberliğinde okulun yeni binası inşa edilmiş  ve 1972 yılında açılmıştır.

Akademide üç binden fazla derslik, monografi ve bilimsel metodik malzemeler bulunmaktadır. Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nun kararı ile 1999 yılında okul Azerbaycan Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisine dönüştürülmüştür.

  • Fiziki Eğitim ve Askere Hazırlık Eğitimi – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Beden Eğitimi ve Sporda Rehabilitasyon – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Spor Yönetimi ve İletişim – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Spor Dalları Antrenörlüğü – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın