Bakü Slavyan Üniversitesi

1946 yılında kurulmuş olan Azerbaycan Öğretmen Enstitüsü, 2000 yılında Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev’in talimatı ile oluşturulan profesör kadrosu ile üniversite statüsüne geçmiş ve Slavyan Üniversitesi adını almıştır.

Bakü Slavyan Üniversitesi hem kaliteli eğitimi hem de ekonomik olması nedeniyle, dünyanın pek çok ülkesinden öğrencilerin tercih ettiği üniversitelerden biridir. Özellikle Bölgecilik ve Uluslararası İlişkiler konularında verdiği eğitim ile bu alanlarda uzmanlaşma olanağı sağlamaktadır. Çift dilli eğitim programları sunması, dünyadan birçok öğrenci tarafından daha fazla tercih edilmesinde önemli bir etkendir.

Çağdaş bir eğitim anlayışı içinde olan Slavyan Üniversitesi, yurtdışındaki birçok üniversite ile işbirliği ve değişim programlarına katılmak suretiyle farklı üniversitelerde eğitim olanağı da sunmaktadır. Geniş kapsamlı birçok olanağa sahip olan öğrenciler, kültürel ve sosyal fırsatlarla eğitim hayatları boyunca dünyaya bakış açılarını da geliştirme olanağı bulmaktadırlar. Kariyer basamaklarını tırmanmak için ideal olabilecek sayılı üniversitelerden biri olan Bakü Slavyan Üniversitesi, bu bakımdan son derece popüler bir okuldur.

Bakü Slavyan Üniversitesi’nde Uluslararası ilişkiler ve Bölgecilik Fakültesi, Filoloji Fakültesi, Pedagoji Fakültesi, Tercüme Fakültesi, Gazetecilik Fakültesi, Yaratıcılık Fakültesi ve İlave Eğitim Fakültesi olmak üzere 7 fakülte yer almaktadır. Bunların ilk beşinde lisans, son ikisinde ise yüksek lisans eğitimi verilmektedir. Bu fakültelerin haricinde, Genel Dilbilim ve Rus Dili Bölümü, Edebiyat Teorisi Bölümü, Sivil Savunma ve Tıbbi Bilgiler Bölümü, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü, Azerbaycan Tarihi ve Sosyal Bilimler Bölümü olmak üzere eğitim veren, 5 adet anabilim dalı mevcuttur.

  • İngiliz Dili ve Edebiyatı – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Tercümanlık – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Filoloji ve Gazetecilik – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Uluslararası İlişkiler – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Fransız Dili ve Edebiyatı – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl
  • Rus Dili ve Edebiyatı – Azerbaycan Türkçesi/Rusça – 4 Yıl
  • İlkokul Öğretmenliği – Azerbaycan Türkçesi/Rusca – 4 Yıl

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın