Kazan Devlet İnşaat Üniversitesi

Mimarlığın ve İnşaat Mühendisliği’nin bir araya getirildiği üniversitelerin başında Rusya’nın Kazan kentinde bulunan Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi gelmektedir. 1930 yılından beridir eğitim faaliyetini sürdürmekte olan bu kurum son derece çağdaş ve teknik bir eğitim vermektedir.

Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği eğitimi her ne kadar birbirleriyle bağlantılı ve birbirlerini tamamlayıcı olsa da nadiren bir arada verilen fakat bir arada verildiğinde de büyük disiplinler arası atılımlara sebep olan yüksek öğrenim alanı türevleridir. Barınma ihtiyacını gereklilik ve estetik ile birleştirmeyi başarabilen bu dallar görme ve düşünme biçimlerini değiştirmek isteyen öğrenciler için biçilmiş kaftandır. Ülkemizde son derece başarılı Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümleri olmasına rağmen bu iki alanın bir araya getirildiği bir üniversite maalesef ki mevcut değildir. Bu alanların bileşimi dolayısıyla ortaya çıkabilecek potansiyeli fark eden öğrenciler çoğunlukla yurtdışı eğitimine yönelerek alternatif fakat gelişime açık bir kariyerin tercihini yapmaktadırlar. Kazan Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi, bu konuda oldukça iyi bir alternatiftir diyebiliriz.

Bir çok profesör, 300 yakın doçent ve 500-den cok araştırma görevlisinin bünyesinde eğitim verdiği üniversite kalifiye ve kalabalık bir personeli bir araya getirmeyi başarmıştır. Kurumun bulunduğu Rusya, Mimarlık ve İnşaat alanında gelişmiş bir ülkedir ve öğrenci dostudur. Sınavsız üniversite seçeneği sunan ülke aynı zamanda ekonomik açıdan da tercih edilebilirdir. Kurumda eğitim ve laboratuvar binaları, 3 yurt binası, 1 sanatoryum, yemekhane, stadyum ve spor kompleksi bulunmaktadır. Kurum, bilimsel ve teknik potansiyeli yüksek zengin bir tarihi ve gururlu bir geleneği bir araya getirmeyi başarmış kaliteli bir üniversitedir. 30.000’i aşkın mezunu bulunan kurumda eğitim görmüş kişiler arasında milletvekilleri, iş adamları, yüksek mühendisler ve mimarlar bulunmaktadır.

Eğitim dili Rusça olan Kazan Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi’ndeki öğrenciler ilk yılda Rusça hazırlık görmekte ve bu hazırlık yılının sonucunda bir yeterlilik sınavına girerek eğitimlerinin bir sonraki safhasına geçmeye hak kazanmaktadırlar.

  • İnşaat Mühendisliği – Rusça – 4 Yıl
  • Mimarlık – Rusça – 4 Yıl
  • Grafik Tasarım – Rusça – 4 Yıl
  • Şehir Planlama – Rusça – 4 Yıl
  • Çevre Mühendisliği – Rusça – 4 Yıl
  • İmar ve Restorasyon – Rusça – 4 Yıl
  • İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı – Rusça – 4 Yıl
  • Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri – Rusça – 4 Yıl

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın